BURSA HİPHOP DERSLERİ

Hiphop 1970'li yılların sonunda Amerika'da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşayan zencilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzıdır. Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Break dansını ve Dj'liği içerir. Hiphop kültürünün doğmasında Blues, Funk, Soul ve Jazz müziğinin etkisi oldukça büyüktür.

Rap: Rap müzik 1970′lerin başında New York’un siyah gettolarında doğdu. Rap “RhytmAndPoem” (‘Ritim ve Şiir'ya da ‘Ritmik Şiir’) veya “RhytmicAfricanPoetry” (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olarak bilinse de aslında rap ingilizcede "ağır eleştiri" demektir ve "and" kelimesi kısaltmalarda asla "a" harfiyle sembolize edilmez (&,n,N)[Rock n Roll,R&B,P&G]. Rap, müziğin tempo ve ritmine uyarlanıp beat eşliğinde söylendiği sokak tarzı ve sert sözlerin ağır bastığı Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir West CoastHip Hop, Amerika Birleşik Devletleri'nin batı bölgesinde doğmuş, hiphop müziğin bir alt türüdür. 1980'li yılların başlarında Kaliforniya'da temelleri atılmıştır. Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır. Hayat kadınları, para, silah, uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder ve yaşam standartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi her rap te olduğu gibi yaşanılmışlık ön plandadır.N.W.A 1990'larda West CoastHipHop'ın önde gelen grubudur.

East CoastHip Hop, 1970 yıllarında ABD'nin New York City bölgesi ve çevresinde oluşan bir hip hop akımıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu bölgesini kapsayan alana farklı bölgelerden gelen rap sanatçılarının zaman içinde oluşturdukları tarzdır. Basit kafiye düzeni ve alışılmış "oldschool" tarzın dışında "East Cost" daha çok lirik becerisi üzerine kurulmuş bir tarzdır. Çok heceli tekerlemeler, karmaşık cinas, sürekli ve serbest akışlı teslimat aynı zamanda karmaşık metaforlar ile karakterize edilmiştir. East Coasthiphop'ta sanatçıda düzgün bir ses yeteneği olmasadaagrasif bir vurgu eğilimi gerekmektedir. PublicEnemy ve EPMD gibi gruplarda bu anlatılanlara örnek niteliğindedir. Ayrıca Eric B. &Rakim, BoogieDownProductions, BigDaddyKane, SlickRick gibi gruplar ve sanatçılarında lirik yeteneği oldukça kuvvetlidir.

Kapsadığı Şehirler:Los Angeles, LongBeach, Compton, San Francisco (Yay bölgesi olarakta bilinir), Oakland/Berkeley, Vallejo, Sacramento/Davis, Seattle. Acapella: Hip hop kültürü kollara ayrılır, bunun içinde doğaçlama ve canlı performans olan acapella da vardır.

HİPHOP VE EĞLENCE

0539 691 51 30